Rohlik.cz

Váš košík je prázdný.

Kouzelný koláč s hruškami v červeném víně

Kouzelný koláč s hruškami v červeném víně

0 ×

Kdysi dávno patřily dorty a koláče výhradně a pouze na slavnostní stoly králů nebo se servírovaly při význačných událostech, jako jsou svatba nebo oslava narozenin. Dnes jsou sladké dezerty běžnou součástí našeho jídelníčku. Vždy počítáme s tím, že si po hlavním jídle dáme tzv. malou sladkou tečku na závěr menu. Když se pozorně zadíváte na strukturu upečeného "kouzelného koláče", pochopíte jeho název. Povrch koláče je pevný a přitom, když ho rozkrojíte, najdete úžasnou měkkou a vláčnou náplň. Hrušky uvařené v červeném víně dávají koláči skvělou chuť a stejně podobně by to mohly zařídit maliny nebo rebarbora. Tak tedy oprašte zástěru a pusťte do kuchyně trochu pekařské magie… ABRAKADABRA…

Postup:

1Oloupejte hrušky, zbavte je jadřinců a pokrájejte je na větší kostičky. V hrnci zahřejte víno se 100 g moučkového cukru a svitkem skořice. Přidejte hrušky a vařte pomalu asi 10 minut. Nechte zchladnout a sceďte, hrušky rozložte na kousek pečicího papíru.

2Vymažte dortovou formu (kulatou nebo hranatou) máslem a vysypte hrubou moukou. Troubu rozehřejte na 150 °C.

3Rozpusťte máslo a dejte ho vychladnout. Oddělte žloutky od bílků. Žloutky vložte do mísy robota, přidejte k nim zbytek moučkového cukru a šlehejte do pěny. Potom přilévejte máslo, přisypte mouku a nalijte mléko. Vše za stálého šlehání. Až bude těsto hladké, vypněte stroj. Bílky vyšlehejte se špetkou soli do velmi pevného sněhu. Do žloutkového těsta přidejte hrušky a pomocí špachtle opatrně vmíchejte bílky.

4Těsto nalijte do připravené formy a dejte péct na cca 50 minut. Po upečení bude povrch koláče zlatavý a střed se nelepí na špejli. Vyndejte koláč z trouby a ponechte ho pár minut ve formě. Potom uvolněte formu a koláč nechte zchladnout. Teplý by se vám špatně krájel. Nejlépe chutná po dvou hodinách chlazení v lednici. Povrch koláče posypte moučkovým cukrem.

5Ke koláči si dopřejte malou skleničku hruškovice. Recept najdete na blogu Bistro Sezóna.

Mohlo by Vás zaujmout