Rohlik.cz

Váš košík je prázdný.

Chateaubriand

Chateaubriand
  • Koko
  • 40 minut
  • 2 porce
  • Středně těžký

2 ×

Aneb krvavý biftek. Silnější plátek steaku, opečený po stranách a růžový uvnitř vás dostane svojí jemností.

Postup:

1Nejdříve zapracujte na příloze – uvařte malé kvalitní lojovité brambůrky ve slupce (tu následně můžete ponechat nebo oloupat, to záleží na vaší chuti). Chřest očistěte, velké kusy podélně rozkrojte, odřízněte asi 1 cm dřevnatých konečků.

2Důkladně očistíme maso od blan, aby vznikl krásný čistý kus svíčkové. Chateaubriand je 3. čtvrtina hovězí svíčkové směrem od krku – tedy ta nejsilnější část. Nikdy však ne z kraje. Váleček musí být pravidelný, aby bylo stejnoměrné propečení znatelné na každém plátku při servírování. Správně používejte kvalitní uleželou hovězí svíčkovou. Řízneme tedy zmiňovanou nejsilnější část. Maso musí minimálně 30 minut nabírat pokojovou teplotu.

3Rozpalte pánev. Maso naolejujte. Pokud máte přepuštěné máslo, přidejte ho na rozpálenou pánev a pak i trošku olivového oleje. Pokud nemáte přepuštěné máslo, bude to na úvodní opékání chtít více oleje než másla, jinak by se máslo začalo přepalovat (přidáním oleje to totiž v případě, kdy se z pánve čadí jak o život, nezachráníte).

4Samotné opékání masa zabere asi 5 minut – nechte zatáhnout po všech stranách, rovnoměrně dohněda. Přidejte ještě zbytek čerstvého másla a maso v této chvíli osolte a opepřete. Maso v pánvi položte na větvičku rozmarýnu, aby se v omastku a šťávě nekoupalo, ale bylo lehce nad ním. Je to taková pomůcka, jak nahradit mřížku, na kterou by se mělo ideálně dávat.

5Doba pobytu v troubě závisí na tom, jak silná je vámi použitá svíčková. Moje svíčková byla na 150 °C v troubě asi už jen 10 minut. Na bifteky této velikosti už se hodí teploměr na steaky. Kolik stupňů znamená jaké propečení najdete u KOKO na blogu. Počítejte s tím, že maso ale nabere ještě i dva stupně po vyjmutí z trouby. V originále by měl být biftek propečený na stupeň rare nebo ještě méně, dnes je ale naprosto běžné, že maso ještě necháváme dojet v troubě. Víc než medium ho ale nepropékejte. Když má ve středu požadovanou teplotu, vyjměte ho z pánve, položte vedle, přikryjte alobalem. Nechte ho 10 minut dát si šlofíka někde v teple. A jde se na přílohu. Brambory nakrájejte na kolečka, opečte na pánvi na troše oleje, přidejte k nim lístky tymiánu a na poslední 3 minuty k nim přidejte chřest. Dochuťte solí a hotovo.

6Do výpeku z masa přilévejte bílé víno a nechte na sporáku prudce redukovat na polovinu, přidejte citronovou šťávu, nasekaný estragon a na jemno nakrájenou šalotku. Následně přeceďte a trochu hmoty do omáčky ještě propasírujte. Zamíchejte. Často se dává ještě kousíček vychlazeného másla, ale pokud vám přijde omáčka tučná už dost, tak poslední bod vynechte.

7Servírujte s opečenými brambory a zeleným chřestem nebo s domácími hranolky. Recept i video naleznete na blogu MENU domů.

Mohlo by Vás zaujmout