Rohlik.cz

Váš košík je prázdný.

Ratatouille

Ratatouille
  • Koko
  • 60 minut
  • 8 porcí
  • Středně těžký

2 ×

Pokud bychom se pídili po překladu názvu téhle francouzské zeleninové klasiky, dost možná nejlépe odpovídá "umíchaná bašta". Ratatouille si můžete připravit i do zásoby, v lednici vydrží ve skleničce s přehledem několik dní. Můžete ho podávat jako zeleninový hlavní chod třeba s grilovanou polentou, ale klidně jej využít místo neapolského ragú nebo boloňské omáčky jako náplň do lasagní. Vtip je v tom, že se každý druh zeleniny opéká samostatně, aby byl prostě akorát.

Postup:

1Oloupejte cibuli a nakrájejte na kolečka, cuketu podle velikosti (většinou na silná půlkolečka), lilek na čtvrtkolečka, utřete česnek.

2Papriky můžete opálit nad plamenem plynového sporáku a nebo je nakrájejte na velké kusy, slupkou nahoru jimi vyložte pečicí plech a dejte je pod gril do trouby, dokud slupka nezčerná, pak je nechte trochu zchladnout a opálenou slupku oloupejte. Jde to lépe, pokud se zapaří např. v igelitovém sáčku. Nakrájejte je na větší čtverce.

3Na pánvi rozehřejte dvě lžíce oleje a 10 minut restujte cibuli. Odložte do mísy vedle. Na další trošce oleje opečte lilek po dobu 6 – 8 minut. Opět dejte vedle. Tentokrát jde na olej cuketa. Když je opečená, odložte ji k ostatní zelenině a na pánev vlijte poslední zbytek oleje. Na něm minutu nechte rozvonět česnek. Přidejte bylinky, pyré a předdělanou cibuli, papriky a cukety. Osolte a opepřete. Přidejte cukr a nechte pod poklicí dusit. Jestliže bude směs až příliš hustá, zřeďte ji trochou vody nebo bílého vína.

4Po 10 minutách přidejte i lilek a společně nechte ještě pobýt pod poklicí dalších 10 – 15 minut. Zelenina musí být opravdu měkká.

5Do ratatouille se často dává bouquet garni – svazeček bylinek sepnutý kuchyňským provázkem, který jídlo ochutí, ale lehce se na konci tepelné úpravy vyjme a nemusíte lovit zvlášť každou větévku. Hlavní je nějaké bylinky do ratatouille použít. Hodí se tymián, rozmarýn, šalvěj, bobkový list. Více o tom bouquet garni na MENU domů.

Mohlo by Vás zaujmout